Torsdag den 14 november är det kvällsgudstjänst i Korskyrkan!
Vi träffas för att prisa Jesus tillsammans kl 19.
Varmt välkommen!
Den 15 november är det en New Wine-dag i Folkungakyrkan, och då kvällsgudstjänst.
Gästtalare för dagen är Mark Aldridge, som leder styrgruppen för alla New Wines nätverk världen över. Temat på kvällsgudstjänsten är ”Kom helig Ande”.
Detta äger rum i Folkungakyrkan från kl. 18 till 21.
AdventsGospel
Välkommen till en härlig och svängig adventskväll tillsammans med bl a Körerna 4U Gospel & Consensus Gospel och gästerna Isak Sundling, Nikita Friberg och Eric Westanskog!
Vi är i Kyrksalen kl 18.00.
Fri Entré!
Har du svårt att förstå det du läser i bibeln? Skulle du vilja få ut mer utav din bibelläsning? Vill du uppleva att Gud talar till dig och växa som Jesus efterföljare? Då ska du anmäla dig till denna bibelläsnings workshop!
Hjärna, hjärta och händer är en läsmetod som engagera hela dig i bibelläsningen. Guds ord talar till hela oss. Den talar till vårt förnuft, känslor, och utmanar oss att handla efter. Målet med workshopen är att utrusta dig att bli en bättre hörare och görare av Guds ord. Du kommer också få lära känna Gud mer och få tränas i att urskilja hans röst.
Ta med egen lunch alt. så finns det hemköp och lunchrestauranger nära.
Anmäl dig direkt med namn, email och mobil nr till jason@korskyrkanstockholm.se
Varmt välkommen på familjefrukost i Korskyrkan!
Vi träffas klockan 9.00 i Café Gårdshuset innan gudstjänsten och äter frukost tillsammans och delar gemenskap.
Temat och fördjupningen för den här familjefrukosten är Familjens andaktsliv.
Frukost till självkostnadspris finns på plats.
Anmäla direkt till jason@korskyrkanstockholm.se med antal mobil, och eventuella allergier och specialkost
Välkommen till Overflow- en kvällsgudstjänst i Guds närvaro.
Vi möts torsdagen den 23 Januari kl 19.00 i Kyrksalen för att få mötas i gemenskap och möta Herren tillsammans. Varmt välkommen!